Southern Illinois University Carbondale | International Program and Services

SIU Logo

Center for International Education

International Students and Scholars

Students Study

Konum ve Tesisler

Carbondale; St. Lois, Missouri’nin yaklaşık 160 km güneybatısında, Şikago’nun ise 563 km güneyinde, ana demiryolu hattı üzerinde sıcak kanlı, samimi bir atmosfere sahip küçük bir şehirdir. Carbondale şehri 1888’de belediyeleşmiştir. Illinois’in en engebeli ve güzel bölgesi Carbondale’in hemen güneyinden başlar. Kampüse 16 km mesafede çoğu 1 milyon 63 bin dönümlük Shawnee Ulusal Ormanı’nın bir parçası olan 2 eyalet parkı ve 4 dinlence gölü bulunur.

Carbondale'de yapılacak şeyler:

Carbondale güzel ormanları ve yürüyüş parkurları ile doğa severler için tam bir cennettir; insanların balığa da gidebilecekleri sayısız göl bulunmaktadır. Carbondale özel bisiklet parkurları ile bisiklet dostu bir kasabadır.

Carbondale Pazarı 41 yıldan uzun bir süredir Güney İllinois’e en taze mevsim meyve ve sebzeleri ile etleri sağlamaktadır. Bunun yanında, geniş bir unlu mamuller, kültür mantarı, mera yumurtası, turşu, sos, bal ve peynir ürünleri yelpazemiz bulunmaktadır. Pazardaki ürünler, kendini tüketiciye sezon boyunca en iyi yerel gıda ve sanat ürünlerini sağlamaya adamış, kuşaklardan beri bu işi yapan aile çiftlikleri, ekolojik yetiştiriciler, sanatçılar ve zanaatkarlardan oluşan çeşitli tedarikçiler tarafından sağlanır. Nisan-Kasım dönemi boyunca her Cumartesi Westown Alışveriş Merkezi’nde bulunan Pazar’dan alışveriş yapmak mümkündür.

Carbondale’de ve çevresinde bulunan popüler görülecek yerler:

Giant City Belediye Parkı

Nefes kesen doğal güzellikleri ve açık hava sporları için sunduğu sayısız olanak ile Carbondale’in yakınlarında bulunan Giant City Belediye Parkına yapılacak bir gezi kesinlikle her yaştan ziyaretçiyi memnun edecektir.

Cedar Gölü Carbondale’in hemen güneyinde bulunur. Bu nispeten küçük göl, çok sayıda yürüyüş rotası, geniş, kayalık ve tüm manzaraya hakim gözlem noktaları ve sessiz koylarıyla yılın her günü muhteşem bir görüntüye sahiptir. Gölün etrafı büyük oranda milli orman arazileri ile çevrelenmiş olup alan kayıkla gezinti, doğa gözlem, yüzme (plaj kuzey uçtadır), balık tutma, at üzerinde gezinti, sırt çantalı gezi ve av gibi çok çeşitli eğlence-dinlence olanakları sunar.

Shawnee Milli Ormanı

Illinois'in güney bölgesinde yer alan Shawnee Milli Ormanı’nın doğal güzelliği her tür açık hava eğlencesi için ideal bir yerdir.

Tesisler

Öğrenci Rekreasyon Merkezi, uluslararası rekreasyon da dahil olmak üzere dinamik olanaklar sunarak öğrencilerimiz ve SIU topluluğunun yaşam kalitesini yükseltmek üzere çalışır. Rekreasyonal Sporlar ve Hizmetler - Recreational Sports and Services (RSS) aracılığıyla sağlanan Uluslararası Rekreasyon olanakları sınırsızdır. Yapılan etkinlikler arasında Uluslararası Spor Müsabakaları Hafta Sonu ve her yıl düzenlenen Uluslararası Soccer Kupası da bulunur. RSS’ye gelin, badminton, soccer, masa tenisi ve daha bir çok olanağın tadını çıkarın.

Morris Kütüphanesi İllinois’deki kamu tarafından finanse edilen ikinci en büyük kütüphanedir. Kütüphane, SIU kampüsünün ana kütüphanesi olup 2.6 milyondan fazla kitap, 3.6 milyonun üzerinde mikroform öğe ve 36.000 güncel dergi ve tefrika bulundurur. Öğrenciler tüm bunların yanında eyalet çapında uygulanan otomatik kütüphane sisteminden ve biz dizi elektronik kaynaktan faydalanırlar.

Rainbow’s End Çocuk Gelişim Merkezi, Southern Illinois Üniversitesi Carbondale öğrencileri, öğretim kadrosu ve personelinin çocukları için kaliteli ve rahat bir eğitim sağlamak üzere kurulmuştur. Merkez’in öncelikli hedefi, çocuklara, aileleri derslere katılırken veya SIU’da çalışmaktayken, güvenli ve pozitif bir ortam sunmaktır. Merkez, Küçük Çocukların Eğitimi için Ulusal Birlik (NAEYC) tarafından belirlenen standartlara uygun gelişimsel gereklilik temelli uygulamalar ve ilkeleri barındıran bir eğitim programına bağlı olarak hizmet verir. 

Southern Illinois Üniversitesi, bünyesinde son derece modern bir Öğrenci Sağlığı Merkezi bulundurur. Bizler lisansüstü eğitimin zaman zaman ne kadar stresli olabileceğinin farkındayız ve sizlere destek olmak için buradayız. Sağlık Merkezi derslerinize odaklanmanıza yardımcı olmak için stres yönetimi ve gıda-beslenme danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır. Öğrenci Sağlık Hizmetleri Kliniği, sunduğu olağanüstü sağlık hizmetleriyle tanınır. Sağlık hizmetine ihtiyaç duyan öğrenciler genellikle randevu başvurusunda bulundukları ilk gün muayene olur.

SIU Hukuk Kütüphanesi, hukuk öğrencileri, avukatlar, SIU öğretim kadrosu ve topluluk üyeleri için hukuki araştırma kaynakları sağlamaktadır.

Right Sidebar