Message for prospective international students, see the Admissions homepage for more details.

Vize Başvurusu

Vize başvurusu çok uzun bir süre ve hazırlık gerektirebilir. Bu nedenle erkenden başvurun ve ülkenizdeki ABD elçiliği web sitesini inceleyin.

Vize Uygunluk Formu I-20
I-20 formu, ABD okullarınca yabancı öğrenciler için tüm başvuru koşullarını karşıladıklarını doğrulamak için düzenlenen bir formdur. ABD dışında yaşıyorsanız F-1 öğrenci vizesi almak için I-20 formunu pasaport, TOEFL puanı, mali destek belgeleri ve eğitim belgeleriniz ile birlikte ülkenizdeki en yakın ABD konsolosluğuna götürmelisiniz. ABD’ye giriş yapmadan önce I-20 formunuzu imzalamanız gerektiğini unutmayın.

Zaten ABD’deyseniz, form ancak bir önceki okulunuzun verdiği serbest bırakma tarihinden sonra düzenlenebilir. Bu da genelde katıldığınız son dersin tarihidir.

Ortaya çıkabilecek herhangi beklenmedik bir sorunu çözebilmek için yeterli vakti bulabilmek adına, öğrencilerin vizeye seyahat tarihinden haftalar önce başvurmaları tavsiye edilmektedir. Öğrenciler, I-20 formunda belirtilen kayıt tarihinden en erken 120 gün önce vize alabilirler.

Öğrenci Vizesi Başvurusu
Öğrenci vizesine başvuran herkes şunları sağlamalıdır:

  • I-20 Formu A/B. Kayıt için seçildiğiniz ve tüm eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayacak paranız olduğunu kanıtladığınız zaman, öğrenci vizesi uygunluk sertifikası (I-20 Formu A/B) Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından adresinize postalanacaktır. Form elinize geçtiğinde lütfen adınızın, doğum tarihinizin, giriş tarihinizin doğru yazılıp yazılmadığını kontrol edin, formu dikkatle okuyun ve belirlenen alanı imzalayın.
  • Doldurulmuş ve fotoğraf eklenmiş göçmen olmayanlar için vize başvuru formu (DS-156). Bu formlar ücretsiz olarak elçiliklerden temin edilebilir.
  • Bir pasaport, Birleşik Devletler’e girmeyi planladığınız tarihten itibaren en az altı ay geçerlidir.
  • Vize başvurusu işlem ücreti ödendi makbuzu.
  • SEVIS ücreti ödendi makbuzu (I-901).

Tüm başvuru sahipleri aşağıdakileri sağlamalıdır:

  • Eğitim alınan tüm kurumlara ait not belgeleri ve diplomalar.
  • TOEFL, SAT, ACT, IELTS gibi standartlaştırılmış herhangi bir sınavın sonuç belgesi.
  • Sizin veya finansal sponsorunuzun, hedeflediğiniz eğitimin süresi boyunca eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılamak için yeterli paraya sahip olduğunuzu gösteren mali kanıt. (Destekleyici belgeleri ekleyerek hazırladığınız lisans eğitimi mali bildiriminin bir kopyasını kullanabilirsiniz. Örneğin siz veya sponsorunuz maaşlı bir çalışansa, lütfen gelir vergisi belgelerini ve banka cüzdanları ve/veya ekstrelerinin asıllarını getirin. Siz veya sponsorunuz işletme sahibiyse; lütfen işletme kayıt belgesi, ruhsatlar, vergi belgeleri vb. evrak ile banka cüzdanları ve/veya ekstrelerinin asıllarını getirin.)

Seyahat Ayarlamalarının Yapılması
Vizenizi aldıktan sonra seyahat ayarlamalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Öğrencilerin seyahat dönemlerinde uçak yerleri çok hızlı tükendiğinden vakit kaybetmemeniz önerilir.

Vize mevzuatı gereği, öğrencilerin I-20 formlarındaki varış tarihinden en fazla 30 gün önce giriş yapabileceğini unutmayın.

Şu An ABD’de Olan Öğrenciler
Mevcut okulunuza Transfer I-20 Talep Formu’nu doldurtarak güncel vize durumunuzu onaylatın. Bu form, Iowa Eyalet Üniversitesi’ne kesin kaydınızı yaptırana kadar doldurulmamalıdır.