Message for prospective international students, see the Admissions homepage for more details.

Nasıl Başvurulur

Üniversite, öğrencilere başvuru ücretini kredi kartıyla ödeyebilecekleri çevrimiçi başvuruyu kullanmalarını tavsiye eder. Öğrenciler banka çekiyle ödemek isterse, çekin bir ABD bankasından ABD doları cinsinden tahsil edilmesi gerekir. Öğrenciler, pasaportlarında yazan isimlerle başvuru formlarında yazan isimlerin eşleşmesine dikkat etmelidir. Herhangi bir yazım yanlışı vize başvurusunun reddiyle sonuçlanabilir.

Lisans başvuru formları

İstenen belgeler

 • Sadece akademik kayıtlar ve test puanlarının gönderilmesi gerekmektedir; öğrenciler yazı, referans mektubu, honor  sertifikası ve benzeri evrak göndermemelidir.
 • Akademik not dökümünün orijinalinin sunulamaması durumunda öğrenciler, orijinal belgenin fotokopisini çekerek, bunu noter veya belgeyi veren kurum tarafından imzalandıktan  ve mühürlendikten sonra teslim edebilirler.
 • Eğitimlerini tamamlamayan öğrenciler, başvurdukları sırada geçerli akademik kayıtları gönderebilirler. Kabul edilmesi durumunda, üniversite eğitimleri başlamadan önce akademik kayıtlarının tamamını sunmaları gerekir.
 • İlk kayıt için başvuran öğrencilerin lise not dökümlerini de sunmaları tavsiye edilir. Bu sayede lise eğitimleri daha isabetli bir şekilde değerlendirilebilir.   
 • Transfer başvurusu sahipleri ve Amerikan olmayan liselerden mezun olan öğrenciler için SAT ve ACT sonuçları zorunlu değildir fakat varsa sunulabilir.
 • TOEFL/IELTS yerine SAT ve ACT sonuçları kullanılabilir
 • Lisans eğitimi mali bildirimlerinde, öğrencinin yararlanacağı yıllık toplam fon ve sponsorun kaç sene fon sağlayabileceği fon kaynakları altında açıkça belirtilmelidir. Transfer öğrencilerinin toplam sürenin bir yıl fazlası için planlama yapmaları tavsiye edilir. Sadece ilk yılla ilgili fonlar banka ekstresi ile belgelenmelidir.
 • Iowa State University, tüm belgelerin, başvurunuz içerisine elektronik olarak yüklenmesini tercih etmektedir.

Yanıt Alma Süresi

Alınan başvuruların yoğunluğu nedeniyle işlemler Aralık ve  Nisan ayları arasında 2-3 ay sürebilmektedir. Başvuru belgelerinizi çevrimiçi başvurunuza yüklediyseniz, çevrimiçi başvuru hesabınıza eklenip eklenmediğini teyit edebilirsiniz. Postayla yolladığınız belgelerin ulaşıp ulaşmadığını anlamak için kurye şirketinin kargo takip hizmetinden faydalanmanız önerilir. Kayıt Bürosu, gerekli belgelerde eksik olması durumunda adayları e-posta ile bilgilendirecektir.

Büromuza her gün yüzlerce e-posta ulaşmaktadır. Bu durum işlemleri kesintiye uğratarak başvuru değerlendirmelerini önemli ölçüde geciktirmektedir. Bu nedenle lütfen e-posta ile bilgi taleplerinizi en alt seviyede tutun ve iletişim kurmadan önce işlemleri tamamlayabilmemiz için 2-4 hafta bekleyin. Bu sebeple tüm belgelerinizi elektronik olarak yüklemenizi öneriyoruz - bu sayede süreç daha hızlı ilerleyecektir. Ayrıca sadece tek bir e-posta göndermenizi ve kayıt bürosuna hitaben göndermenizi rica ediyoruz. Aşağıdaki ayrıntıları içermesi gerekir:

 • Öğrencinin soyadı (başvuru formunda olduğu şekliyle), sonuna virgül koyun
 • Öğrencinin adı
 • Doğum tarihi
 • Başvurulan eğitim seviyesi (lisans ya da lisansüstü)