University of Pittsburgh - image gallery 1

Genel Bakış

University of Pittsburgh, Birleşik Devletler’deki en eski yükseköğretim kurumlarından biridir ve Nobel Ödülü kazananlar, muhabirler, sporcular ve Oscar ödüllü aktör Gene Kelly’nin de bulunduğu etkileyici bir mezun listesine sahiptir.  Üniversitenin ana kampüsü Oakland’ta 132 dönümlük bir arazide yer almaktadır ve Bradford, Greensburg ve Johnstown’da üç ayrı bölgesel kampüsü vardır.

Kariyer Gelişimi ve Yerleşim Yardımı Ofisi (CDPA), hayallerindeki işe girme hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için enstitüdeki eğitim dönemleri boyunca öğrencilerin ilgilerini ve kariyer amaçlarını keşfetmelerine yardımcı olur.  Öğrenciler CV, ön yazı yazma ve stajyerlik fırsatları bulma konularında bilgi edinebilir.

Üniversite, tavsiye, yardım veya bilgi isteyen öğrenciler için geniş bir destek yelpazesi sunmaktadır. Bunların arasında bire bir oturumlar, çiftler için terapi ve atölyeler sunan güvenilir bir danışmanlık hizmeti de vardır. Aynı zamanda engelli kaynakları merkezi ile veliler ve aileler için hizmetler içeren öğrenci sağlık merkezi de bulunmaktadır.

Öğrencilerin Üniversite deneyimlerini geliştirmeleri için müfredat dışı etkinliklere katılmaları da teşvik edilmektedir. Bunlara öğrencilerin buradaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlayan programlar ve etkinlikler gibi çeşitli deneyimleri içeren Sınıf Dışı Müfredat (OCC) dahildir. 10 hedef alanına ayrılmıştır ve öğrenciler liderlikten kariyer hazırlığına kadar her birinde beceriler kazanmaktadır.

Öğrenci Organizasyon Kaynak Merkezi tarafından yürütülen 400'ün üzerinde kulüp vardır. Bu merkeze spor kulüpleri, özel ilgi grupları ve yeni başlayan muhabirlerin birinci elden deneyim kazanabilmesi için öğrenci gazetesi dahildir. 

University of Pittsburgh - image gallery 2

Yenilikler

Yakın gelecekte, seralarda yetiştirilen domatesler University of Pittsburgh öğrencilerinden oluşan bir ekibin geliştirdiği bir robot tarafından hasat edilecektir. Bu ekibin erken başarısı eski bir şirket yöneticisinin vizyonundan kaynaklanmaktadır. Bir Pitt mezunu olan eski CEO Bob Randall'ın girişimcilik eğitimine olan tutkusu, meyvelerini vermeye başlamıştır.

Pitt'te nörolojik bilim son sınıf öğrencisi olan Daniel Garcia, ABD'deki taze domateslerin neredeyse yarısının sera çiftliklerinden geldiğini söylemiştir. Olgusal gerçeklerle dolu ve iyi hazırlanmış sunumunu 10. Randall Ailesi Büyük Fikir Yarışması ödül töreninde sunmuştur.

Korumalı sera ortamında domatesler uygun koşullarda yetiştirilmektedir ancak hasat etmek bu 2 milyar dolarlık endüstri için zahmetlidir, yoğun iş gücü gerektirir ve pahalıdır. İş gücü en büyük belirsizliktir.

Pitt kampüsünde Charity Randall Sahnesinde konuşmasına devam eden Garcia, "Maliyetler hızla yükseliyor ve mevcudiyet düşüyor." diyerek sözlerine devam etmiştir: "Sera endüstrisine analiz ve otomasyon sağlamak için robot ve makine öğrenimindeki gelişimleri kullanıyoruz."

Four Growers'tan Garcia, şirketin otomatik çözümünün olgun domatesleri tanımlayıp seçebileceğine güveniyor. Bu yenilik, sera endüstrisinin dikkatini çekiyor ve genç girişimciler de öğrenci girişimcilik yarışmalarında ilgi topluyor.

Four Growers Ekibi, Pitt'in öğrenci girişimcilik programının bir ürünüdür ve İnovasyon Enstitüsü tarafından koordine edilmiştir. Büyük Fikir Yarışmasından önce ekip Pitt'in Genç Yenilikçiler hafta sonu programına ve Blast Furnace öğrenci hızlandırma programına katılmıştır.

Ekip, 25.000 dolarlık büyük ödülü kazanmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi için...

University of Pittsburgh - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

Kursların çoğu kendi alanlarının uzmanları olan 5.000'den fazla öğretim üyesi tarafından verilmektedir. Odak noktası pratik öğrenim ve sınıfta öğrenilen konseptlerin gerçek hayattaki senaryolarda kullanılması üzerinedir. Lisans sınıflarının %61'i 30'dan az öğrenciye sahiptir. Sadece %6'sı 100'den fazla öğrenciden oluşmaktadır ve sorular ve cevaplar için küçük grup oturumları sunmaktadır. Bu küçük boyutlu sınıflar ve samimi öğretmenler, üniversitenin lisans eğitimi memnuniyeti konusundaki bağlılığını yansıtmaktadır.

Öğretmenler

Pitt'te iyi eğitmenliğe yalnızca saygı duyulmamakta, aynı zamanda teşvik edilmekte ve ödüllendirilmektedir. Her yıl üniversitenin en yüksek öğretim onuru olan Rektörün Seçkin Eğitmenlik Ödülü, Pitt'in en iyi eğitmenlerinden beş tanesine verilmektedir. Fakülteler ve bölümler de kendilerine özgün öğretim ödüllerini vermektedir. Örneğin Kenneth P. Dietrich Sanat ve Bilimler Fakültesi, Tina ve David Bellet Öğretim Mükemmeliyeti ödülleriyle en seçkin öğretmenlerini ödüllendirmektedir.

Pitt aynı zamanda öne çıkan danışmanlarını ve yenilikçilerini de ödüllendirmektedir.

Araştırmacılar

Pitt araştırmacıları, edebi eleştiriden kuantum bilgisayar araştırmalarına kadar her alanda bilginin sınırlarını zorlarlar. Sık sık Pitt içindeki diğer bölümlerle iletişim halindedirler. Farklı üniversitelerde ve Pittsburgh Sağlık Merkezi’ndeki meslektaşlarıyla ve aynı zamanda kurumsal ortaklarla beraber çalışırlar.

University of Pittsburgh - image gallery 4

Departman Yapısı

University of Pittsburgh, muhasebe ve antropolojiden tıp ve Asya çalışmalarına kadar geniş bir ders yelpazesi ile lisans ve yüksek lisans eğitimi sunmaktadır.

Bu eğitim seçeneklerinin sunulduğu çeşitli yüksekokullar ve fakülteler şunlardır:

 • Kenneth P. Dietrich Sanat ve Bilimler Fakültesi
 • Joseph M. Katz İşletme Enstitüsü
 • İşletme Yönetimi Yüksekokulu
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Swanson Mühendislik Fakültesi
 • Genel Araştırmalar Yüksekokulu
 • Sağlık ve Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi
 • Üniversite Onur Yüksekokulu
 • Bilişim ve Bilgi Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Kamu ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
 • Kamu Sağlığı Enstitüsü
 • Sosyal Çalışmalar Fakültesi
 • Uluslararası Öğrenciler için Üniversite Merkezi
University of Pittsburgh - image gallery 5

Tesisler

Kampüste Konaklama

Güz dönemi birinci sınıf öğrencileri eğer 1 Mayıs'a kadar kabul edilirler ve kayıt ücretlerini öderlerse, üç yıl boyunca garantili kampüs konaklamasına sahip olacaklardır. Öğrenci Yerleşim Derneği (RSA), Pitt kampüsünün yurtlarında yaşayan öğrenciler için bir öğrenci organizasyonudur. RSA, kampüs çapında etkinlikler, aktif destek girişimleri ve liderlik fırsatları sunarak kendisini öğrencilere mükemmel bir yurt deneyimi yaşatmaya adamıştır.

Atletizm

Pittsburgh spor takımlarının galibiyetlerle dolu bir tarihi vardır ve üniversite, tüm öğrencilerine dünya çapında spor ve atletizm tesisleri sunmaktadır. Beysbol, Amerikan futbolu, futbol, yüzme, basketbol, güreş ve atletizm etkinlikleri öğrenciler arasında fazlasıyla popülerdir.

Sağlık Merkezi

Öğrenci Sağlık Hizmetleri ve Danışma Merkezi, üniversitenin en yeni yurdu olan Nordenberg yurdunda yer almaktadır. Öğrenci Sağlık Hizmetleri (SHS), tıp doktorları, hemşireler, pratisyenler, eczacılar ve diğer profesyonel sağlık ekiplerinin görev aldığı, bir sağlık kliniği ve eczaneye sahip birincil tedavi tesisidir.

Üniversite Danışma Merkezi personeli psikologlar, danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatristler ve doktora öncesi stajyerleri içermektedir. Danışma Merkezi, birçok durum için bireysel ve grup danışmanlığı sunar. Bütün danışmanlık hizmetleri ücretsizdir ve öğrenci gizliliği korunmaktadır.

University of Pittsburgh - image gallery 6

Öğrenci desteği

Akademik Kaynaklar

Yazım Merkezi ve Matematiksel Yardım Merkezi (MAC), öğrencilerin her ana dal için önemli olan yazı yazma ve matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Her iki merkezde de hem randevusuz hizmetler hem de randevular mevcuttur. Sözlü İletişim Laboratuvarı, öğrencilerin konuşma, tartışma ve grup iletişimi becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak bireysel ve grup halinde eğitimler sunar. Bu hizmetlerden yararlanan öğrenciler ekstra bir ücret ödememektedir.

Öğrenci Organizasyonları

Sanattan çalışma öncesi desteğe, uluslararası ilgilere, siyaset veya atletizm alanlarına ve daha birçoğuna uzanan 400'den fazla öğrenci organizasyonu bulunmaktadır. Eğer öğrenciler kendi ilgi alanlarına uygun bir organizasyon bulamazsa aynı ilgiye sahip dokuz diğer öğrenci ile beraber kendi öğrenci organizasyonlarını başlatabilir.

Uluslararası Öğrenci Grupları

Çeşitli ülkelerden öğrencilerle Pitt'te eğitim görmek çok kültürlü bir deneyimdir. Uluslararası öğrenciler arasındaki arkadaşlığı teşvik etmeye odaklanan birçok öğrenci grubu vardır.  
Küresel Bağlantı Danışmanları, yeni uluslararası öğrencilere rehberlik yapan ve onların kampüsteki yaşamla ilgili sorularına yardımcı olan gönüllü öğrencilere sponsor olmaktadır.

Sınıf Dışı Müfredat

OCC veya "Sınıf Dışı Müfredat', öğrencilerin çok yönlü gelişimine odaklanan bir girişimdir. OCC, öğrencilerin on kilit alanda bütünsel anlamda gelişmeleri ve büyümeleri için yapılandırılmış bir yol sunar: bu alanlar liderlik gelişimi, benlik duygusu, kariyer hazırlığı, Pitt gururu, iletişim becerileri, küresel ve kültürel farkındalık, sağlık, başkalarına hizmet, sanat takdiri, girişimcilik ve kararlılıktır. OCC'nin bir parçası olarak öğrenciler deneyimsel öğrenim kuramları, topluluk önünde konuşma becerisi, sunum oluşturma ve gelişmiş liderlik becerileri alanlarında eğitim görürler.

University of Pittsburgh - image gallery 7

Mezun sonuçları

Kariyer Gelişimi ve Yerleşim Yardımı Ofisi, “Kariyer Hizmetleri” ekibinin yardımıyla öğrencilerin gelecekteki profesyonel yaşamlarıyla ilgili destek sunmaktadır. Bu ekibin temel görevi, eğitim oturumları ve seminerler düzenleyerek istihdam edilebilirliği artırmak ve aynı zamanda öğrencilerin bölümleriyle ilgili iş bulmalarına yardımcı olmaktır. University of Pittsburgh Staj Garantisi sayesinde öğrencilere ilgili bir staj programı sağlanmaktadır. Pitt mezunlarının %94'ü mezuniyetten sonraki 6 ay içerisinde bir işe girmektedir veya yükseköğrenime başlamaktadır.

Sunulan hizmetlerden bazıları:

 • Bireysel kariyer rehberlik randevuları
 • Kariyer değerlendirmeleri
 • Mesleki gölge etkinliği
 • Bilgilendirici görüşmeler
 • Gönüllülük
 • Staj planlama
 • CV ve Motivasyon Mektubu Değerlendirmeleri
 • Görüşmeler
 • Kampüs içi işe alım
 • İş ve stajyerlik gönderi sistemi
 • Lisansüstü Çalışmalara Hazırlık
 • Kariyer gelişim atölyeleri
 • Her sömestr çeşitli etkinlikler
 • Ağ kurma fırsatları ve daha fazlası
close