Video thumb

Genel Bakış

Southern Illinois University Edwardsville (SIUE) öğrencilere yüksek kalitede eğitim programları sunan ülke genelinde tanınmış bir devlet kurumudur. Mississippi Nehri’ni tepeden gören baş döndürücü bir manzaraya sahip 2.660-akre alana yayılmış kampüsüyle Amerika’nın En İyi Üniversiteleri sıralamasındadır (Forbes Magazine). Öğrenciler araştırma laboratuarları ve tasarım alanlarına odaklanmış yeni mühendislik, sanat ve tasarım ve fen bilimleri binalarında bulunan teknoloji harikası ekipmanlar ve tesislere ulaşabilir.

SIUE çeşitliliğe sahip bir kampüs imkanı sunar ve ülkede INSIGHT Into Diversity Dergisinin Çeşitlilikte Yüksek Öğrenim Mükemmeliyeti ödülünü almış 83 okuldan biridir. Öğrenci profilinde yaklaşık 13.000 öğrencilik bir popülasyon genelinde 50’den fazla ülke temsil edilmektedir. Öğrenciler Amerika’nın yaklaşık 300 öğrenci topluluğuna dahil olma şansı sunan en güvenli ve en samimi karşılayan kampüslerinden birinde eğitim görür.

St Louis metropol şehrine kısa bir mesafede bulunan üniversitenin öğrencileri büyük uluslararası şirketlerde farklı iş fırsatları, staj ve tam zamanlı istihdam olanaklarına ulaşabilmektedir. Adanmış kariyer hizmetleri öğrencilerin bu fırsatlardan yararlanmak için en iyi konumda olmasını sağlamakta olup, SIUE mezunlarının %90’ı kurumdan ayrıldıktan sonra altı ay içinde iş bulmayı garantilediğini bildirmiştir.

SIUE ABD eğitim piyasasında son derece rekabetçi düşük öğrenim harcı ücretleri sunar. Bu da çeşitliliğe sahip öğrencilerine her yıl 148 milyon USD’nin üzerinde burs imkanı tanınarak üstün bir eğitim sunma taahhüdüyle dengelenmektedir.

Sayısız üniversite yıldız takımı üniversiteyi NCAA 1’inci Lig düzeyinde temsil etmekte ve okul ABD’li mezun sporcular kamu kurumları arasında yedinci sırada yer almaktadır.

Southern Illinois University Edwardsville - image gallery 2

Yenilikler

Coğrafi Güçlendirme İmkânı (GEO)

Uluslararası Lisansüstü Öğrenciler

Bir uluslararası öğrenci iki yıllık lisansüstü öğrenim programı boyunca, GEO ödülü sayesinde en az 13.000 USB tasarruf edebilir. Bu ödül, üstün akademik başarı sergileyen öğrencilere indirimli öğrenim ücreti olarak uygulanır ve üniversiteye erken kabul imkânı sunar. Ödül, dört döneme kadar yenilenebilir.

Seçilebilir adaylar, akademik yeterliliklerini kanıtlayıp SIUE’de bir yüksek lisans programına başvuru yapacak ve bu üniversitede ilk defa ve ayrıca tam zamanlı bir programda öğrenim görecek olmalıdır. GEO ödülü, 2019-2020 akademik yılı için yıllık olarak 7.951 USD değerindedir. Bursa hak kazanan öğrencilerin, akademik başarılarını sürdürmeleri ve lisansüstü katalogda belirtilen, üniversitenin akademik politikasına uymaları gerekir.

Uluslararası Lisans Öğrencileri

GEO ödülü, bir lisans öğrencisinin 4 yıllık lisans derece programı süresince öğrenim ücretinden 47.400 USD’den fazla tasarruf edebilmesine imkân tanır. Lisansüstü öğrencilere yönelik GEO ödülünde olduğu gibi, lisans öğrencilerine yönelik eşdeğer ödül miktarı üstün akademik başarıya göre verilir ve SIUE’ye erken kabul imkânı sağlar. Bu ödül, 8 döneme kadar sürdürülebilir. Ödüle hak kazanmak için adayların aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekir:

 • Üniversiteye ilk defa ve ayrıca tam zamanlı bir programa başvuru yapmak; akademik anlamda yetenekli bir uluslararası öğrenci olmak ve TOEFL’dan en az 79 puan veya eşdeğerine sahip olmak ya da
 • Rekabete dayalı bölüm süreçlerinde takdir almış olmak

GEO lisans ödülü, 2019-2020 akademik yılı için 9.488 USD değerindedir.

Güvenlik

 • SIUE, YourLocalSecurity’nin Amerika’daki En Güvenli Yüksekokul Kampüsleri (2020) Listesi’nde ulusal düzeyde 9.sırada; Illinois’de 2. sırada; tüm Missouri kurumları arasında ise 1. sırada yer alır.
 • SIUE’ye ev sahipliği yapan Edwardsville şehri Safewise (2019) tarafından en güvenli 25 yüksekokul şehri arasında yer verilmiştir.

IEP Programı

SIUE’deki Yoğunlaştırılmış İngilizce Programı (IEP) İngilizce sınav puanlarını yükseltmek veya İngilizce becerilerini geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik tasarlanır. IEP dersleri okuma, yazma, dinleme ve konuşmaya odaklıdır. Daha fazla bilgi için IEP internet sayfasını ziyaret edin.

Southern Illinois University Edwardsville - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

SIUE öğrencilere titiz ve ödüllendirici bir eğitim ortamı sunar—tam zamanlı kurum personelinin yüzde 80’i kendi disiplinine uygun en yüksek akademik dereceye sahiptir.

Akademisyenlere her yıl, National Institutes of Health, National Science Foundation, Department of Health and Human Services ve United States Environmental Protection Agency gibi sponsor kuruluşlardan araştırma, eğitim ve hizmet girişimlerine yönelik hibe ve destek verilir. Öğrenciler, en güncel araştırmaları ve yaratıcı etkinlikleri yürüten akademistenlerle çalışmanın keyfine varır.

Dünya çapında farklı ülkelerden gelen akademisyenler SIUE kampüsüne düşünce, deneyim ve kültür çeşitlilikleri ile katkı sağlar. Üniversitenin pek çok akademisyeni ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmıştır.

Akademisyenler, mühendislik ve bilgisayar bilimi alanında ABET; işletme ve muhasebe alanında AACSB dahil olmak üzere 35’in üzerinde kurum tarafından onaylı akademik programları uygular.

“SIUE tum uluslararası öğrenciler icin harika bir yerdir. Universite uluslararası öğrencilerin cok iyi bir kariyere sahip olabilmesi icin ceşitli kaynak ve imkanlar sunar.” Westenior Valmera, Haiti

Southern Illinois University Edwardsville - image gallery 4

Departman Yapısı

Eğitim seçenekleri birçok farklı ana bilim dalında sunulmaktadır:

Sanat ve Bilim Koleji

Doğa bilimleri, beseri bilimler, edebiyat, sosyal bilimler ve iletisim alanındaki calısmalar SIUE’deki sosyal bilimler eğitiminin ve tüm öğrenimin temelinde yer alır.

İşletme Fakültesi

SIUE İşletme Fakültesi ve mühendislik programı, Association to Advance Collegiate Schools of Business International (Uluslararası İşletme Okullarını Geliştirme Derneği) tarafından onaylı olup dünya genelindeki işletme okulları genelinde yüksek bir başarı standardına sahiptir. SIUE Princeton Review listelerinde sürekli üst düzey bir işletme okulu olarak yer alır. Bugüne kadar, İşletme Fakültesi’nden 20.000’in üzerinde öğrenci mezun olmuş ve genişleyen işletme ağına erişim sağlamıştır.

Diş Hekimliği Fakültesi

Dis hekimligi öğrencileri yoğun bir klinik eğitim ve geniş çaplı hasta bakım seçeneklerinden faydalanır.

Eğitim, Sağlık ve İnsan Davranışları Fakültesi

Bu fakülte öğrencileri, halk sağlığı, egzersiz bilimi, beslenme, eğitim teknolojisi, psikoloji, konuşma-dil patolojisi ve odyoloji, eğitim yonetimi ve öğretmenlik dahil cesitli alanlarda mesleklere hazırlar.

School of Engineering

Bu fakülte, 8 lisans, 6 master, 4 doktora programı ve tam donanımlı modern tesisleriyle öğrencilere bolgedeki en kapsamlı ve en uygun mühendislik programlarını sunar.

Hemşirelik Fakültesi

Hemşirelik Fakültesi, Universite Hemsirelik Egitimi Komisyonu tarafından tam olarak akredite edilmis bir kurumdur. Öğrenciler bu fakültede aktif sınıf ortamlarında, yüksek teknolojili simulasyon laboratuvarında ve cesitli klinik ortamlarda egitim alır.

Eczacılık Okulu

SIUE Eczacılık Fakültesi müfredatı ülke capında, öğrencilere sinifta egitim, arastırma, toplum hizmeti ve hasta bakımı kombinasyonu sunan benzersiz bir model olarak tanınır. Öğrenciler 200’u askın eczacılık ortak alanında becerilerini uygular ve değerli deneyimler kazanır.

Southern Illinois University Edwardsville - image gallery 5

Başvurular

Başvuru Kontrol Listesi:

 • Programla ilgili bilgi ve sartların incelenmesi
 • Online başvuru formunun doldurulması ve 40$ başvuru ücretinin ödenmesi
 • SIUE kabul ofisine vermek üzere resmi transkript(ler) veya tasdikli bir kopyası doğrudan öğrenci işlerinden
 • Veya devam edilen her bir ortaöğretim kurumundan temin edilir
 • IELTS veya TOEFL Ingilizce yeterlilik sonuclarının SIUE’ye teslim edilmesi
 • Gerekli ise, GRE ve GMAT sonuclarının teslim edilmesi (lisansüstü seviye)
 • Akademik programlar icin gerekli dilekce, CV ve tavsiye mektubu gibi tüm diğer belgelerin teslim edilmesi (lisansüstü seviye).

İngilizce diliyle ilgili şartlar

Basvuru yapacak uluslararası öğrencilerin Ingilizce yeterliliklerini kanıtlamaları gerekir. Resmi sınav sonucları, test biriminden (ETS) doğrudan SIUE Kabul Birimi’ne gonderilmelidir.

 • TOEFL:
  1. iBT’te 79 ve uzeri
  2. Kağıt üzerindeki sınavda 550 ve üzeri
 • IELTS: 6.5 veya üzeri
Southern Illinois University Edwardsville - image gallery 6

Burslar ve finansman

SIUE ülke genelinde kabul görmüş akademik eğitim programları ve uygun öğrenim harcı olanağı sunar. Burs, mezun asistanlığı, rekabetçi mezun ödülleri ve düşük yaşam maliyeti SIUE’yi akliteli eğitim için uygun bir tercih haline getirmektedir.

Lisans Bursları

Uluslararası öğrenciler, öğrenim ücretinin tamamını, diğer masrafları ve konaklamayı karşılayan Meridian Scholarship isimli bursa başvurabilirler. Minimum 3.0 (4.0 üzerinden) akademik not ortalaması ile kabul edilen uluslararası lisans öğrencileri ise her yıl öğrenim ücreti ödemelerine $9,488 değerinde katkı saglayan SIUE Uluslararasi Coğrafi İyileştirme İmkanları (GEO) Bursu’na basvurabilirler.

Lisansüstü Bursları

Akademik yeterliliğe sahip olup kabul alan uluslararası lisansüstü öğrenciler her yıl öğrenim ücreti ödemelerine $7,719 değerinde katkı sağlayan SIUE Uluslararası Coğrafi İyileştirme İmkanları (GEO) Bursu’na başvurabilirler. Aynı zamanda lisansüstü asistanlık ve destek imkanları icin kendi akademik bölümlerine başvurabilirler. SIUE’de halihazırda %70’in üzerinde uluslararasi öğrenci vardır. Yeterliliğe dayalı burs/destek imkanlarının yaklaşık %30’u uluslararası öğrencilere verilir. Burslar hakkında daha fazla bilgi alın.

Southern Illinois University Edwardsville - image gallery 7

Mezun sonuçları

SIUE öğrencilerinin yüzde doksanı mezuniyetten sonraki altı ay içinde iş bulmayı garantilediğini bildirmiştir. SIUE’nin uluslararası öğrencileri mezun olduktan sonra birkaç örnek vermek gerekirse IBM, Dell, Monsanto, Intel ve Microsoft’da iyi işler bulmuştur.

SIUE öğrencilerinin, metropolitan bölgede bulunan pek çok teknik, endüstriyel ve profesyonel şirkete erişimi bulunur. Üniversite’nin Missouri eyaletinde bulunan St. Louise şehrine yakınlığı öğrencilere işbirligine dayalı eğitim imkanları ve The Boeing Company, Anheuser-Busch, Edward Jones, Express Scripts ve BJC Healthcare gibi büyük kuruluşlarda tam zamanlı istihdam imkanları sunar. Öğrenciler aynı zamanda derece programlariyla bağlantılı alanlarda iş deneyimi edinebilir.

ABD hükümeti uluslararası öğrencilere kendi akademik çalısma alanlarında iş deneyimi edinmek üzere başvuru yapma hakkı tanır. Öğrenciler, öğrenim alanlarına bağlı olarak 12-36 ay arasında calışma izni alabilir.

“SIUE’daki deneyimim, bir işletme lideri olma konusunda bana yardımcı olduğundan benim için değerli.” Faizan Mustafa, MBA/MIS ’01, CIT, Toyota Indus Motor Company Ltd, Pakistan.

close