Skip to main content

I am an International Student

Community Colleges of Spokane - image gallery 1

Genel Bakış

Community Colleges of Spokane (CCS), eyaletin en büyük bölge yüksekokulları arasındaki Spokane Community College (SCC) ve Spokane Falls Community College (SFCC) çapında yılda 38.600’den fazla öğrenciye eğitim veriyor. Okul ayrıca, Doğu Washington çapında halk eğitiminden yetişkin okuryazarlığına kadar geniş bir yelpazede eğitim programları sunuyor.

Her ikisi de akreditasyona sahip iki CCS yüksekokuldan biri olan SCC, otomotiv, havacılık, mutfak sanatları ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda öne çıkan programlarıyla tanınıyor. Öğrenciler, edindikleri sertifikasyonları lisans derecesine dönüştürmelerini sağlayacak ön lisans ve lisansa geçiş programlarında öğrenim görme şansını elde ediyor. Spokane’in yanında; Colville, Newport, Republic, Ione ve Inchelium şehirlerinde de kampüsler bulunuyor. Okul, öğrencilerine öğrenimlerini çevrimiçi olarak, uzaktan tamamlama imkânı da veriyor. 

CCS, uluslararası öğrencilere birçok program seçeneği sunuyor. Öğrenciler CCS’de İngilizce becerilerini geliştirmek için Yoğun İngilizce Programı’na (IEP) kayıt olabiliyor, hızlandırılmış Lise Öğrenimi Tamamlama Programı’na katılarak bir yandan ön lisans için hazırlanırken bir yandan lise diplomalarını alabiliyor, üniversite geçiş derece programlarına katılabiliyor, hatta kısa süreli bir yurt dışı öğrenim deneyimi edinebiliyor. CCS kampüsleri çapında düzenlenen çeşitli etkinlik, konferans ve sergiler, okuldaki çokkültürlü topluluğu bir araya getiriyor. Asya Kulübü’nden Arap Kültürü ve Kayak Kulüplerine kadar birçok kulüp ve topluluğa ev sahipliği yapan CCS’de, ilgi alanları ne olursa olsun uluslararası öğrencilerinin ilgisini çekecek bir şey mutlaka var. 

Tüm CCS öğrencileri, onları öne çıkaracak bir özgeçmiş ve ön yazı hazırlamaktan staj fırsatları ve iş aramaya kadar kadar her türlü desteği sağlayan kariyer hizmetlerinden faydalanabiliyor. Her iki yüksekokul da öğrencilerine, katıldıkları program kapsamında aralarında İspanya, Avusturalya ve İngiltere’nin de olduğu ülkelerde öğrenim görme fırsatları sunuyor.

Community Colleges of Spokane - image gallery 2

Yenilikler

Uluslararası Lise Öğrenimi Tamamlama Programı

Community Colleges of Spokane (CCS), eğitim hayatlarına bir adım önde başlamak isteyen uluslararası öğrenciler için Lise Öğrenimi Tamamlama Programı (HSCP) sunuyor. Gerekli şartları sağlayan öğrenciler, program kapsamında aynı anda bir Washington State Lisesi diploması ve ön lisans diplomasının sahibi oluyor. HSCP öğrencileri iki programı aynı anda tamamlayarak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ediyor. Öğrenim ücretleri akademik çalışma programlarıyla aynı olan bu programa kabul edilmek için öğrencilerin, ağırlıklı ortaöğretim puanlarının 3,0 veya üzeri olduğunu gösteren güncel lise transkriptlerini ibraz etmeleri ve programın ilk gününde 17 veya üzeri yaşta olmaları gerekir. Adaylar hali hazırda sahip oldukları lise kredilerini CCS’de katıldıkları programa transfer edebilir. Program, 2018 Sonbahar döneminde ilk mezunlarını verme şerefine sahip olacak.

Bu yaz Yoğun İngilizce zamanı!

CCS, yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen öğrenciler için IELP Yoğun İngilizce Programı’nı sunuyor. Yaz döneminde açılan 7-8 haftalık yoğun program, her seviyeden İngilizce becerisini daha ileri düzeye taşıyor. Öğrenciler IELP programını mevcut İngilizce becerilerini geliştirerek kariyer hedeflerini gerçekleştirmek, İngilizcede daha güçlü ve özgüvenli iletişim kurmak ve yüksekokul seviyesinde akademik öğrenime hazırlık için tercih ediyor. Dört seviyede İngilizce eğitimi sunan programa katılmak isteyen öğrenciler, kampüse geldiklerinde bir seviye belirleme sınavına tabi tutuluyor.

Community Colleges of Spokane - image gallery 3

Programlar

CCS, öğrencilerine geniş bir öğretim programı yelpazesi sunuyor. Seçenekler arasında, 2+2 Geçiş Programı olarak bilinen dört yıllık derece programının ilk iki yılını tamamlamak veya kariyer gelişimi için becerilerin zenginleştirilmesine yönelik tasarlanan ve yoğun talep gören teknik/mesleki programlar bulunuyor. Program, öğrenimlerine ara veren veya yaz tatilini değerlendirerek uluslararası bir deneyim kazanmak isteyen sayısız öğrenci tarafından tercih ediliyor.

İşbirliği Fırsatları:

CCS’de American Success ve Honors

CCS, her iki kampüsünde QuadLearning’le işbirliğiyle American Success programını sunuyor. Program kapsamında öğrenim gören öğrenciler, akademik hazırlık, kişisel danışmanlık, liderlik gelişimi ve birinci sınıf transfer ağına erişime sahip oluyor. 3,5 veya üzeri ağırlıklı ortalamaya sahip öğrenciler, CCS Honors programın katılmaya hak kazanabiliyor.

CCS Destination Eastern

CCS Destination Eastern, dört yıllık bir derece programının ilk iki yılını SCC, SFCC veya kampüs dışında bir öğrenim merkezinde tamamlayıp lisans eğitimi için Eastern Washington University’ye (EWU) devam etmek isteyen ve gerekli şartları sağlayan öğrencilere hitap eden ortak bir programdır.

Üniversiteye Geçiş

CCS, ek geçiş kredileri, öğrenim şekli seçenekleri ve öncelikli kabul avantajları sağlayan geçiş anlaşmalarıyla geçiş programı kavramına yeni bir boyut getiriyor.

Kariyer ve Teknik Eğitim Programları:

CCS kariyer ve teknik eğitim programları, öğrencilerine nitelikli veya yüksek getiri potansiyeline sahip mesleklere veya üniversite düzeyinde teknik eğitim programlarına giden yolu açıyor.

Öğrenciler bu programla 100’den fazla mesleki ve teknik alandan birinde bitirme sertifikası veya Uygulamalı Bilimler Ön Lisans derecesi (AAS) edinebiliyor.

Güzel Sanatlar Sertifikası (CFA) programı, kariyerini sanat üzerine kurmak isteyen öğrencilere hedeflerini gerçekleştirme fırsatı sunuyor.

Daha fazla detay…

Community Colleges of Spokane - image gallery 4

Kabul Koşulları

Uluslararası Öğrenciler İçin Kabul Politikası:

Uluslararası öğrenciler, aşağıdaki bilgileri ibraz etmeleri koşuluyla Küresel Eğitim Ofisi (Global Education Office) tarafından kabul edilmektedir:

  1. Tamamlanmış başvuru formu.
  2. Lise mezuniyet diploması veya dengi belge.
  3. Lise veya önlisans transkriptlerinin İngilizce tercümesi (varsa, ABD’deki herhangi bir eğitim kurumuna ait transkriptler de eklenmelidir).
  4. Maddi desteği kanıtlar belge (ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu tarafından şart koşulmaktadır)
  5. Öğrencinin başvurduğu dönemin başlangıcından itibaren en az altı ay daha geçerli pasaportun fotokopisi.

Daha fazla bilgi için…

İngilizce seviyesi:

Ana dili İngilizce olmayan tüm adaylar, SCC veya SFCC’de anadili İngilizce olanlara yönelik programlara doğrudan giriş yapabilmek için İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak zorundadır. Bunun için birden fazla yol bulunmaktadır.

Community Colleges of Spokane - image gallery 5

Nasıl başvurulur

Açık kapı politikasına sahip olan SCC ve SFCC, lise mezunları ve 18 ya da üzeri yaşta olup aldığı eğitim üzerine yeterlilik sertifikasına sahip tüm bireyleri bünyelerine kabul etmektedir.

Kabuller, başvuru sırasına göre yapılmakta olup programların kontenjanı dolana kadar sürmektedir.

Başvuru değerlendirme sürecinin göz önüne alınması ve dönem başlangıcından oldukça önce başvuru yapılması tavsiye olunur.

Takip edilecek beş kolay adım:

  • Hemen Başvur

Yapılması gereken ilk şey, ücretsiz başvuru formunu doldurmaktır. Öğrenciler State of Washington Bölge Yüksekokulu başvuru formunu doldurarak ilk adımı atabilirler.

  • Eksiksiz Başvuru Formu

Destekleyici belgeleri eksiksiz olarak yükleyerek başvurunuzu tamamlayın.

  • Seviye Belirleme Sınavı

Seviye belirleme sınavı, öğrencilerin öğrenimlerine seviyelerine en uygun sınıflarda başlamalarını sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Bazı durumlarda geçmiş sınav sonuçları veya transkriptlerin ibrazı yeterli olabilmekle birlikte çoğu durumda sınava girilmesi gerekmektedir. Öğrenciler kampüse gelişlerinden sonra sınava alınmaktadır.

  • Akademik Danışmanlık

Profesyonel Akademik Danışmanlar, öğrencilere yüksekokulun gereklilikleri ve geçişle ilgili ayrıntıları anlamaları ve takip edebilecekleri önemli yolları belirleyebilmelerinde rehberlik ediyor.

  • Kayıt

Bu adım başvuru sürecinin son kısmını teşkil eder.

Community Colleges of Spokane - image gallery 6

Burslar ve Finansman

Öğrenim Ücretleri

Washington eyaletinde yer alan bölge yüksekokullarında uygulanan öğrenim ücretleri, Bölge ve Teknik Yüksekokulları Eyalet Kurulu tarafından belirlenmektedir. Öğrenim ücretleri ve muafiyet halleri hakkındaki güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Burslar

CCS Vakfı her yıl öğrenim ücretleri ve kitap masraflarını karşılayan 300’den fazla yüksek tutarlı burs vermektedir. Bunlara ek olarak sınav masrafları, program ücretleri ve acil ihtiyaçları karşılamaya yönelik daha düşük tutarlı burslar da sağlanabilmektedir. Burslar için genel başvuru süreci her yıl 3 Ocak – 15 Mart aralığında gerçekleşmektedir. Uluslararası öğrencilere başvuru yapmalarını tavsiye ediyoruz!

İş Programları

Çalış-oku, öğrencilere öğrenim masraflarını karşılamak amacıyla kampüs içi veya kampüs dışında okul tarafından onaylanmış işverenler bünyesinde çalışma imkânı veren bir finansal destek programıdır. Uluslararası öğrenciler, kampüs içinde Küresel Eğitim Ofisi, Özel Ders Merkezi, Öğrenci Yönetimi, Öğrenci Aktiviteleri ve daha birçok departmanda çalışma fırsatlarını değerlendirebilir. Öğrenciler, haftada 19 saate kadar çalışabilmektedir.

Community Colleges of Spokane - image gallery 7

Mezun sonuçları

İşte paylaşmaya değer ilham verici hikâyelerden birkaçı:

Felix Bunton

“Program kapsamında öğrendiğimiz her şeyin gerçek hayatta geçerliliği var. Burada aldığım eğitim beni ilerlemek istediğim alanda başarılı olmak için gereken tüm özgüven ve bilgiyle donattı” diyen Felix, akademik kadro, öğrenci arkadaşları ve işverenlerle kurduğu ilişkilerin çok değerli olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Program bana iyi bağlantılar kurmam için mükemmel bir ortam sundu.”

Morgan Lynch

“Falls beni mezun olur olmaz iyi bir iş bulabilmem için gereken şekilde hazırladı.”

SFCC’de grafik tasarım programına kayıt olan Morgan, “Bunun iyi bir hamle olduğuna ailemi ikna etmem çok zor oldu. Bölge yüksekokulları hakkında pek bilgileri yoktu” diyor. Ancak grafik tasarım eğitmeni ve sonrasında mentoru Greg Stiles’la görüştüğünde yapmak istediği şeyin gerçekten de bu olduğunu anladı. Programın beklediğinden daha zorlu olduğunu ve eğitmenlerin kesinlikle ortalama altı bir çabaya razı olmadığını belirten Morgan, “Kendimizi ailemizin içinde gibi hissediyorduk. Öğrenciler ve eğitmenler ortaya koyduğunuz işleri inceliyor ve özgürce eleştiri yapıyorlar. Bu yaklaşım sayesinde herkes kendini geliştirme fırsatı yakalıyor” yorumunda bulunuyor.

“Greg Stiles olmasaydı bu programı tamamlayamazdım. Beni hep cesaretlendirdi. Anladım ki, kendimce tamamladığımı düşündüğüm işler aslında üzerinde çalışmaya devam ettiğimde daha iyi hale gelebiliyor. Stiles’dan aldığım geri bildirimler sayesinde her zaman baştakinden çok daha iyi sonuçlar elde ettim.”

Daha fazla hikâye okumak için Mezunlar Sahnesi’ni ziyaret edin.

close