The Australian National University - image gallery 1

Genel Bakış

Avustralya’da 1. dünya genelinde 20. sırada (QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2017-18) Australia National University (ANU) tüm dünyada yüksek eğitim standartları ve araştırma kalitesiyle tanınmaktadır.

Sınırlı sınıf mevcudu, yüksek bir akademisyen-öğrenci oranı sayesinde ANU öğrencilerinin, alanlarında dünya lideri olan akademisyenlere erişimi oldukça kolaydır. Öğrenciler, her biri kendi yetenek, ilgi ve kariyer seçeneklerine uygun olacak biçimde tasarlanmış çeşitli derece programları arasından tercih yapabilir.

Mezun istihdamında Avustralya’da ilk sırada dünya genelinde 21. sırada yer alan (Küresel Üniversite İstihdam Sıralamaları 2017) ANU öğrencileri, işverenler tarafından fark edilmektedir. ANU’nun bu kadar yüksek bir sıralama yakalaması şaşırtıcı değildir. ANU, öğrencilerinin mezun olduklarında mesleğe hazır olmalarını sağlar ve onları, staj ve iş deneyimi imkânları sayesinde, sanayi liderleri ile bağlantı kurmaya teşvik eder.

Uluslararası Araştırma Üniversiteleri Birliği’nin bir üyesi olan ANU, Oxford, Cambridge ve Yale gibi kurumların seviyesinde yer alır. ANU’da yürütülen araştırmaların %95’i dünya standartlarının üzerinde olarak değerlendirilmektedir - bu da üniversiteyi, toplumu iyi yönde değiştirmek amacıyla, dünyanın günümüzde ve gelecekte karşı karşıya olduğu zorluklarla yüzleşmeye hazır bir konuma taşır.

Kapsayıcı kampüsü ile tanınan ANU (CRICOS Sunucu Numarası 00120C), uluslararası duruşu ile Avustralya’da 1. sırada, dünyada 7. sırada yer alır. Bu sonuç, 7.000’i aşkın yabancı öğrencisinin bu üniversitede memnun olduğuna işaret eder.

The Australian National University - image gallery 2

Yenilikler

ANU, kadınların yeteneklerinin fen, teknoloji, mühendislik, matematik, tıp ve diğer kariyer alanlarında daha iyi temsil edilmesini sağlamak amacıyla öncü üniversiteler ve kuruluşlarla güçlerini birleştirmiştir.

Bu katılımcı kurumlar University of Canberra, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), University of South Australia, University of Sydney ve University of Cambridge’tir.

ANU Rektör Yardımcısı, Profesör Brian Schmidt AC ANU’nun Avustralya Cinsiyet Eşitliği Fen (SAGE) programında yer aldığını ve üniversite liderlerinin fen alanında cinsiyet eşitliğine bağlı olduklarını ifade etmiştir.

Profesör Schmidt: “Bu program, ANU’nun hem cinsiyet eşitliği ile bağlantılı sorunları düşünmesine hem de bu sorunları çözmeye yönelik yollar üretmesine yardımcı olacaktır.”

“Sınırları aşmak ve fen, teknoloji, matematik ve tıp alanlarında başarılı bir kariyer edinmek için daha fazla kadına ilham verebilmek amacıyla bölgedeki diğer araştırma kurumları ile birlikte çalışıyor olmaktan ötürü çok memnunuz.”

Daha fazla bilgi edinin...

The Australian National University - image gallery 3

Öğretim Kalitesi

ANU’daki öğretim kadrosu, aktif araştırmacılar ve alanlarında dünya liderlerinden oluşur.

Aynı zamanda ANU 1:15 gibi iyi bir akademisyen - öğrenci oranına sahiptir. Bu sayede, öğrenciler akademisyenlere daima erişebilir ve dünyanın en parlak zihinlerini bizzat, daha yakından tanıma fırsatı yakalayabilirler.  

ANU Akademisyen Kadrosu

2017 yılında, ANU’da görev yapan başarılı profesör Graham Farquhar AO, Kyoto Ödülü’nü almaya hak kazanan ilk Avustralyalı olmuştur. Çalışmaları, bitkilerin büyüyebilmesi için ışığı kimyasal enerjiye dönüştürmek üzere, karbondioksidin fotosentezde nasıl kullanıldığını anlamaya yardımcı olmuştur.

Profesör Farquhar’ın araştırması ’ın bitki biyofiziği alanında yaptığı araştırmalar hücre, bütün bitki ve orman topluluklarını anlamak ve suyu daha etkili kullanan, yeni buğday çeşitleri üretmek için kullanılmaktadır. Bu buğday çeşitleri kurak şartlarda yetişebilmektedir - dolayısıyla dünya genelinde gıda sıkıntısı ile baş etme konusunda faydalı olacaktır. Graham hakkında daha fazla bilgi edinin

The Australian National University - image gallery 4

Eğitim seçenekleri

Fakülteler

ANU, temel disiplin alanlarını kapsayan 7 akademik fakülteye sahiptir:

 • Edebiyat & Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Asya ve Pasifik Çalışmaları Fakültesi
 • İşletme ve İktisat Fakültesi
 • ANU Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi Yüksekokulu
 • Hukuk Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Sağlık ve Tıp Fakültesi

ANU aynı zamanda, dünya genelinden yerli akademisyenler için bir araştırma merkezi olarak hizmet veren Yerel Araştırmalar Merkezi’ne ev sahipliği yapar.

Üniversite’nin akademik fakültelerinde ise, bazıları Avustralya ve bölge genelinde alanında tek örnek olan, çeşitli disiplinlerde uzman okul ve araştırma merkezleri bulunur.

ANU Başka Neler Sunuyor?

Öğrenciler, ANU’da çeşitli disiplinler ve derece programları arasından tercih yapabilir. Tek - çift anadal, araştırma lisans ve lisansüstü derece programı seçenekleri mevcuttur. ANU’da öğrenciler, ilgi, yetenek ve kariyer hedeflerine uyan programlar bulabilecektir.

Programlar hakkında detaylı bilgi alın…

The Australian National University - image gallery 5

Giriş Koşulları

İngilizce Dil Şartları

Yabancı öğrencilerin, Üniversite’nin İngilizce Dil şartlarının yanı sıra ANU’da öğrenim görmek istedikleri derece programına giriş şartlarını taşımaları gerekir.

Öğrenciler, yükseköğretim eğitimlerini tamamen İngilizce olarak almış ve bu şekilde değerlendirilmiş olmaları halinde, istenen şartı taşıyabilir. Ancak öğrenimlerini tamamlamalarının ardından 2 yıl geçmesi halinde öğrencilerin, IELTS veya TOEFL gibi bir İngilizce Yeterlilik sertifikası sunmaları gerekir.

Lisans Akademik Giriş Koşulları

ANU’da bir lisans programına giriş için, başvuru sahipleri şu şartları yerine getirmelidir:

 • Kabul gören bir lise eğitimini veya Avustralya eğitim sisteminde 12 yıla eşdeğer eğitimi tamamlamış olmak
 • Yeterli bir İngilizce dil seviyesine sahip olmak
 • Seçilen programa ilişkin ön şartları taşıyor olmak

Başvuru sahipleri, farklı bir üniversitede 1 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları halinde, bu eğitim sonuçları temelinde değerlendirileceklerdir. Öğrenciler, ANU’ya giriş için minimum şartları taşımamaları halinde, alternatif hazırlık programlarını tercih edebilirler.

Lisansüstü Akademik Şartlar

Başvuru sahipleri, ANU’da lisansüstü bir programa giriş için aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

 • Kabul gören bir lisans veya lisansüstü derece, sertifika ve/veya ilgili bir staj programını tamamlamış olmak; seçilen program için önşartları taşıyor olmak
 • Seçilen program için istenen akademik not ortalamasına sahip olmak
 • İngilizce dil yeterlilik şartlarını taşıyor olmak

ANU lisansüstü eğitim başvurularında, önceki lisans ve lisansüstü eğitim (başvuru sahibi daha önce master eğitimi aldıysa) notları dahil olmak üzere tüm eğitim sonuçlarını değerlendirir.

Giriş koşulları hakkında daha fazla bilgi…

The Australian National University - image gallery 6

Burslar ve Finansman

ANU uluslararası öğrencilere, üniversite eğitimleri süresince yardımcı olmak üzere çeşitli burs seçenekleri sunar.

Bunlardan bazıları:

Fen Lisans Bursu

ANU tarafından verilen bu burs şunları kapsar:

 • Ekonomik yardıma ihtiyacı olan öğrencilere destek
 • Mülteci statüsünde bulunan öğrencilere yardım
 • Başvuruyu almaya hak kazanan öğrencilerin Fen alanında eğitimlerini sürdürmelerine yardımcı olmak

Bu burs, aşağıdaki şartları taşıyan ANU öğrencilerine verilir:

 • Devamlı veya geçici insani vize sahibi olmak
 • ANU’da Fen alanında (Tıp hariç) bir lisans derece programına kayıtlı olmak
 • Bu üniversiteye başlamadan önce herhangi bir lisans derece programına kayıt yaptırmamış olmak

ANU Başarı Bursu Programı

ANU Başarı Bursu, özel olarak hem lisans hem lisansüstü derece programlarında öğrenim gören uluslararası öğrencilere yöneliktir. Bu burslar rekabet temelli olup, akademik başarıya göre verilir. ANU Başarı Bursu’na başvuru yapan adaylar, dünyanın en başarılı araştırmacıları ve ANU akademisyenlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilecektir.

Bu burs, her yıl aşağıdaki şartları taşıyan ANU öğrencilerine verilir:

 • Yabancı öğrenci olmak
 • Ortaöğretim ve lisans eğitiminde mükemmel sonuçlar elde etmiş olmak
 • ANU’da öğrenim görmek üzere giriş teklifini kabul etmiş olmak

Üniversite’nin, yabancı öğrencilere yönelik burs seçeneklerine göz atın.

The Australian National University - image gallery 7

Mezun sonuçları

ANU, mezun istihdamında devamlı olarak 1. sırada yer almaktadır. Times Yükseköğretim Küresel İstihdam Edilebilirlik Üniversite Sıralaması 2017-18’e göre, ANU mezun istihdamı konusunda Avustralya’da 1. dünyada ise 21. sırada yer alır.

Mezunlar

Öğrenciler ANU’dan mezun olduktan sonra mezun topluluğunun kalıcı üyeleri ve dünya genelinden çeşitli bireylerden oluşan grubun bir parçası olurlar. Tercihleri ister eğitimlerini sürdürmek ister bir kariyer inşa etmek, ister seyahat etmek veya diğer mezunlarla yeniden bağlantı kurmak olsun, ANU Mezun Programı öğrencilere çeşitli faydalar sunar.

Öğrenci Yorumları

Yakın dönemde ANU İşletme Master (MBA) programından mezun olan Billy Mambrasar, ülkesi Endonezya’ya döndüğünde eski işvereninden (BP) bir terfi teklifi aldı. Artık Endonezya’daki Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) santralinin tasarımı ve inşasında görev alan proje ekibinin bir parçası.

Bu, onun için sadece bir başlangıç oldu. Billy, ülkesi Endonezya’ya döndükten sonra, Güney Doğu Asya’da dezavantajlı sosyo-ekonomik koşullardaki çocuklara ücretsiz eğitim sunmaya yönelik bir danışmanlık hizmeti olan, Kitong Bisa adında kar amacı gütmeyen bir dernek kurdu. Billy hakkında daha fazla bilgi edinin…

close